Hakkında

Çevre Sorunlarına Öğrenci Yaklaşımları (ÇSÖY) Sempozyumu, 1998’den beri farklı üniversitelerin ev sahipliğinde yapılmakta olan, bileşenleri Türkiye çapında üniversitelerdeki çevre ve ekoloji ile ilgilenen topluluklar olan bir sempozyumdur. Türkiye’nin her yerinden öğrencilerin katıldığı sempozyum, çevre sorunlarına öğrencilerin özgün bakışı ve farklı akademik alanların bütüncül ve disiplinler arası iş birliğine dayalı bir yaklaşımla çözüm üretmeyi ve çevre sorunlarını kendisine dert edinen, sorunların çözümünün kararlı bir sosyal ve ekolojik duruş ile mümkün olduğuna inanan üniversite öğrencilerini bir araya getirmeyi amaçlar. Aynı zamanda tüm Türkiye’deki çevre sorunlarının mücadele alanıdır.

Sempozyumun içerisinde bilimsel içerikli sunumların yanı sıra, katılan öğrencilerin bilgi ve fikir paylaşımı yapabileceği atölye çalışmaları da bulunmaktadır. Bu atölye çalıştttmalarında sunumlardan çıkan sonuçlar tartışılır ve öğrenciler olarak bu sorunlar hakkında neler yapılabileceğine karar verilir. Bu açıdan ÇSÖY Türkiye’de öğrenciler tarafından düzenlenen en kapsamlı ve en devamlı çevre platformudur.

Sempozyumun en önemli özelliklerinden biri de kâr ve reklam amacı güden hiçbir destek almamasıdır. Sempozyum öğrencilerin bağımsız ve özörgütlü gücüne dayanmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder