7. ÇSÖY Forumu


7. Çevre Sorunlarına Öğrenci Yaklaşımları Forumu, 16-17 Ekim 2015 tarihlerinde Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Foruma; Bülent Ecevit Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden bileşenler katılım sağladı.


ÇSÖY İlkeleri ve Forum ilkeleri tartışılarak, daha açık ve anlaşılır hale getirmek üzere bazı maddelerde değişiklik yapılarak ve eklenerek ilkeler son halini aldı (bkz: ÇSÖY İlkeleri, Forum İlkeleri)
Forumun ilk gününde; forum açılış konuşmasının ardından ÇSÖY ve forum ilkeleri okundu, açıklandı. 18. ÇSÖY Sempozyumunun değerlendirilmesi yapılarak gözlenen olumlu ve olumsuz durumlar paylaşıldı. 18. ÇSÖY Sempozyumunun değerlendirilmesinden sonra bileşen topluluklar, topluluklarını tanıtan bir sunum gösteri gerçekleştirdi. 19. ÇSÖY Sempozyumu için tema önerileri verildi, verilen öneriler değerlendirildikten sonra tema önerileri 2’ye indirildi. Son olarak kalan ‘’ Çevre Etiği ’’ ve ‘’ Gıda ‘’ temaları üzerinde yapılan yoğun tartışmalar sonucunda ortak idareye varılamadı ve yeni bir tema önerisi yapılmasına karar verildi. Yapılan uzun değerlendirmeler sonucunda ‘’ Küresel Çevre Politikaları ‘’ temasında ortak iradeye varılarak 19. ÇSÖY Sempozyumu’nun temasının ‘’ Küresel Çevre Politikaları ‘’ olması kararlaştırıldı.
Forumun ikinci gününde; 19. ÇSÖY Sempozyumuna aday olduğunu önceden açıklamış olan Kocaeli Üniversitesi başka aday çıkmaması üzerine 19. ÇSÖY Sempozyumunun ev sahipliğini üstlendi. Sempozyum ev sahibinin belirlenmesinin ardından ,geçmişteki ÇSÖY Sempozyumlarının ve forumlarının değerlendirilmesi ve güncelleştirilmesi yapıldı. Görülen eksikliklerin tekrarlanmaması için ilkeler doğrultusunda çözüm önerileri getirildi.

- ÇSÖY ilkelerinden 5. Maddenin ‘’ Yeni katılan bileşen, 2 ÇSÖY etkinliği (sempozyum/forum vs.) boyunca stajyer bileşen olarak kalır. Stajyer bileşen, ÇSÖY’ün işleyişini öğrenmesine fırsat tanıyan, 2 ÇSÖY etkinliğine katıldıktan sonra, bileşen olur. Stajyer bileşenlerin 2. ÇSÖY etkinliğine kadar ortak iradede payı ve 2. ÇSÖY etkinliğine kadar ÇSÖY etkinliklerine ev sahipliği yapmak için aday olma hakkı YOKTUR. ‘’olarak değiştirilmesi karar verildi.

-Poster sunumları 3 güne yayılarak, poster sunumlarına ilginin artırılması karar verildi. Bu doğrultu da poster sunumlarına; 1. ve 2.gün 30 dakika,3.gün ise 1 saat zaman verilmesi kararlaştırıldı.

-Tema sayısının 2’den 1’e indirilmesine karar verildi.

-Üniversitelerin işbirliğiyle ortak bir proje ve etkinlik yapması, bileşen üniversitelerin düzenlendiği etkinliklere diğer üniversitelerinde katılım sağlayıp destek vermesine karar verildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder