2 Mart 2019 Cumartesi

22. ÇEVRE SORUNLARINA ÖĞRENCİ YAKLAŞIMLARI SEMPOZYUMU SONUÇ BİLDİRGESİ

 22. ÇEVRE SORUNLARINA ÖĞRENCİ YAKLAŞIMLARI SEMPOZYUMU
SONUÇ BİLDİRGESİ 


21-23 Şubat 2019 tarihleri arasında ODTÜ Çevre Topluluğu ev sahipliğiyle Ankara’ da gerçekleştirilen 22. Çevre Sorunlarına Öğrenci Yaklaşımları Sempozyumu’ na,
-19 Mayıs Üniversitesi
-Ankara Üniversitesi
-Çanakkale 18 Mart Üniversitesi
-Dokuz Eylül Üniversitesi
-Ege Üniversitesi
-Gazi Üniversitesi
-Hacettepe Üniversitesi
-İskenderun Teknik Üniversitesi
-Kocaeli Üniversitesi
-Manisa Celal Bayar Üniversitesi
-Mardin Artuklu Üniversitesi
-Marmara Üniversitesi
-Orta Doğu Teknik Üniversitesi
-Sakarya Üniversitesi
-Uşak Üniversitesi
-Yeditepe Üniversitesi’ nden öğrenciler katılım sağladı.

İlk gün yapılan açılış konuşmasının ardından ÇSÖY İlkeleri, her bir ilkenin önemine değinilerek okundu. Orta Doğu Üniversitesi’nden Esin Yandımata’ nın Metan Gazı Salınımının İklim Değişikliğine Etkisi ve yine aynı üniversiteden Vildan Acar’ın İklim Değişikliğinin Konuşulmayan Yüzü: Okyanus Asitlenmesi sunumlarıyla ilk günün ilk oturumu tamamlandı. İkinci oturumda ise Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nden Servan İbek ve Ömer Arslan’ın Çevre Kirliliğinin İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri ve Çevre Kirliliği İle Mücadele sunumu ile Kocaeli Üniversitesi’nden Mert Yılmaz ve Gözde Akar’ın İklim Mülteciliği sunumları yer aldı. Çevre Kirliliğinin İnsan Sağlığına Etkileri, İklim Mülteciliği ve Metan Gazı Salınımında Yerel Yönetimler Ne Kadar Etkili? atölyeleri ile sempozyumun ilk günü tamamlanmış oldu.

Sempozyumun ikinci günü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Anna Jasmine Kokino’nun Hızlı Moda ve Sürdürülebilirlik sunumunun ve Marmara Üniversitesi’nden Nurevşan Gündoğdu’nun Kutup Ayıları İçin Sonun Başlangıcı sunumunun yer aldığı üçüncü oturum ile başladı. Üçüncü oturumun ardından, İnsan Doğanın Neresinde, Minimalizm(Tüketim Alışkanlıkları), Bireysel Çevre Bilinci Ne Kadar Etkili? Gerekli Mi? Ve Sürdürülebilir Kirlilik isimli atölye çalışmaları yapıldı.


Sempozyumun son günü, ilk iki gün yapılan atölyeler sonrası yazılan atölye bildirgeleri okundu. Programın aksine ev sahibinin belirlenmesinden önce serbest kürsü yapıldı. Serbest kürsüde, önceki ÇSÖY’ de ortak karar ile alınan forumun Skype’ tan alınması kararı tekrar konuşmaya açıldı ve sıcak bakıldı. Gelecek yılki foruma hangi üniversitenin ev sahipliği yapacağına karar verilemediği için 8 Mart 2019 tarihinde Skype üzerinden bir görüşme yapılacak ve bu görüşmede forumun nerede gerçekleşeceğine karar verilecek. Ayrıca, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Çevre Topluluğu, serbest kürsüde ÇSÖY Platformu’ ndan ayrılma kararını açıkladı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder