6 Kasım 2014 Perşembe

Phaselis'deki otel projesine yürütmeyi durdurma kararı

Antalya'daki Phaselis Antik Kentinin bulunduğu bölgede otel ve tatil köyü yapılması için 49 yıllığına kiralanan 180 dönümlük alana ilişkin projeye verilen "ÇED gerekli değildir." kararına karşı açılan dava sonuçlandı. Antalya 2. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 

Antalya'nın 1. derece sit alanı olan Phaselis Antik Kentinde 49 yıllığına Fettah Tamince'ye kiralanan 180 dönümlük alanda 280 odalı otel ve tatil köyü, içinde tenis kortu, otoparklar ve 3 yüzme havuzu, restoran ve alışveriş merkezleri bulunacak proje için verilen “ÇED gerekli değildir” kararı için Antalya 2. İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulması dedi.
Mimarlar Odası, Çevre Mühendisleri, Şehir Plancıları Odası'nın Antalya Şubeleri ve sivil toplum örgütleri, Beydağları Olimpos Milli Park sınırları içinde bulunması ve yine bir kısmı, yani 18 dönümlük alanın 1. Derece tarihi SİT alanı olması nedeniyle planlanan projenin uygulanması halinde, ileride telafisi mümkün olmayacak zararlar meydana geleceğinden “ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR” kararına dava açmıştı.
Mahkeme yürütmeyi durdurma ile lgili gerekçeli kararında “bölgenin kendisine has endemik bitki türleri olduğu, kültürel miras açısından Phaselis Antik Kenti Teritoryumu etkileşim sahası içinde yer aldığı, planlama ve yer seçimi açısından dava konusu alanını seçiminde ve tesisin ele alınışında önemli eksiklikler bulunduğu, alanın hem Milli Park ve hem de 1. Derece Arkeolojik Sit alanı içinde ve ayrıca Phaselis teritoryumu etkileşim sahası içinde bulunduğu gözetilmediği, proje tanıtım dosyasının projenin çevresel etkileri konusunda proje ile doğrudan ilişkili bilimsel ve teknik hiçbir bilgi vermediği gibi çözüm önerisi de sunmadığını” belirtti.Kaynak: http://ilerihaber.org/phaselis-antik-kenti-icin-yurutmeyi-durdurma/4712/


Ayrıca bkz: http://www.baranbozoglu.com/?p=1688

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder